Cenne książki dla młodych czytelników

Cenne książki dla młodych czytelników

Niech każde dziecko wie, że książki to cenne rzeczy, które są w stanie wnieść do naszego życia wiele dobrego. To dzięki nim można dowiedzieć się interesujących rzeczy, a także można poznać ciekawych bohaterów, mających wspaniałe przygody. Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach wybór książek jest naprawdę duży, więc każde dziecko znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zachęcajmy dzieci do czytania, jak tylko się da. Miłość do książek to jedna z najważniejszych rzeczy. Książką, którą można podsunąć swojemu dziecku jest “Ten obcy” (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/ten-obcy-irena-jurgielewiczowa). Dzieło zostało napisane przez Irenę Jurgielewiczową.

Dawna lektura

Jeszcze kilkanaście lat temu “Ten obcy” był obowiązkową lekturą szkolną. Teraz jest to lektura uzupełniająca, którą nie każda klasa przerabia. Można ja przeczytać w klasie 6, ale nie każdy nauczyciel uważa, że jest ona potrzebna. Chociaż młodzi ludzie i tak chętnie po nią sięgają. Dlaczego? Ponieważ porusza ona ważne treści, które pomimo upływu tak wielu lat, są nadal aktualne. Wydawać by się mogło, że książka opowiada historię jakich wiele na rynku, ale jest w niej coś takiego, co sprawia, iż człowiek jest w stanie zacząć myśleć nad swoim życiem. “Ten obcy” został wpisany na Listę Honorową H.Ch. Andersena. Do tego całość doczekała się kontynuacji w postaci książki pt. “Inna?”. O czym opowiada część pierwsza?

Dorastanie młodzieży

Ula, Pestka, Marian i Julek – czwórka przyjaciół, którzy mieszkają w małej miejscowości, ok. 150 km od Warszawy. Dzieciaki pochodzą z różnych domów. Każdy z nich ma swoją historię. Cała czwórka kocha spędzać czas razem. Pewnego dnia znajdują małą wysepkę, która powstała w wyniku wiosennych roztopów. Przyjaciele postanawiają urządzić tam swoją bazę, która nie będzie dostępna dla nikogo – w szczególności dla dorosłych. Budują sobie tam kuchnię polową, stawiają żerdzie, aby można było się łatwiej dostać. Młodzi ludzie bardzo dbają o swoje miejsce, które ma pozostać w tajemnicy przed innymi osobami. Tylko, że pewnego dnia na ich wyspie pojawia się zupełnie obca osoba. Chłopak ma na imię Zenek i jest ranny. Czterej przyjaciele początkowo są wobec Zenka nieufni, ale postanawiają mu pomóc, nie mówiąc o tym nikomu dorosłemu. Z czasem ranny chłopak odzyskuje siły i wyjawia swoim nowym kolegom i koleżankom swoje tajemnicę. Czy to wszystkie tajemnice, jakie czekają na młodych ludzi? Kto przeżyje swoja pierwszą miłość? Dlaczego Zenek opuści wyspę i czemu wręczy Uli tajemniczy list? Wielu młodych ludzi w sposób pozytywny ocenia tą książkę.