Jak to jest pomiędzy dziećmi?

Jak to jest pomiędzy dziećmi?

Młodzież – do niedawna jeszcze małe dzieci, a tu już młodzi ludzie, którzy powoli wkraczają w świat dorosłych. Patrząc na swoje dzieci można być pod wrażeniem tego, jak one szybko dorastają. Jeszcze do niedawna trzeba było uważać na to, jak stawiają oni pierwsze kroki. Teraz trzeba zwracać uwagę na to, jak stawiają pierwsze kroki w życiu dorosłych. Może nie zawsze to naszym dzieciom będzie odpowiadać, ale starajmy się sprawować kontrolę i tak nad ich życiem, abyśmy byli pewni jako rodzice, że wszystko idzie w jak najlepszym kierunku. O dorastaniu młodzieży traktuje książka pt. “Ten obcy“. Jej autorką jest Irena Jurgielewicz.

Specjalistka od literatury dla młodzieży

Pisarka urodziła się w styczniu 1903 roku, a zmarła w Warszawie w maju w 2003 roku. Irena Jurgielewicz dożyła sędziwego wieku, będąc specjalistką od literatury dla młodzieży. Na co dzień była żoną malarza Mieczysława Jurgielewicza, więc jak widać z każdej strony związana była ze sztuką. O chłopcu, który szukał domu, Kajtek, warszawski szpak, Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla, Niespokojne godziny, Wszystko inaczej, Inna? – to tylko niektóre jej tytuły, które zawsze cieszyły się dużą popularnością. Warto dodać, że Inna? to kontynuacja powieści Ten obcy. A co też dzieje się w książce, która kiedyś była obowiązkową lekturą szkolną?

Trudne wybory moralne

Główni bohaterowie to Ulka, Pestka, Marian i Julek. Tych dwóch ostatnich, to kuzyni. Julek jest nieco dziecinny w przeciwieństwie do swojego kuzyna Mariana. Ten jest spokojny i rozważny, zawsze po namyśle podejmuje odpowiednie decyzje. Z kolei Pestka to osoba, która cieszy się życiem. Ma kochającą mamę i nie ma problemów z nawiązywaniem kontakty z rówieśnikami. Ulka nie ma łatwo – jej mama zmarła, a ona musiała zamieszkać z ojcem, który kiedyś zostawił rodzinę. Dziewczyna nie potrafi ojcu na nowo zaufać. Każdy z nich jest inny, ale doskonale czują się w swoim towarzystwie. Po wiosennych roztopach udaje im się znaleźć malutką wyspę, która staje się ich bazą, gdzie nikt nie ma wstępu. Urządzają tam swój świat. Pewnego dnia do ich świata wkracza Zenek – obcy, który jest ranny. Chłopiec jest w ich wieku i jest bardzo nieufny. Czterech przyjaciół i tak postanawia zaopiekować się swoim nowym kolegą, który jest ranny, nie mówiąc dorosłym o tym fakcie. Młodzi ludzie będą musieli nauczyć się podejmować trudne wybory moralne, które to będą miały wpływ na ich przyszłe życie. W jaki sposób? Odpowiedź wszyscy znajdą w książce.